V porovnaní s ostatnými európskymi krajinami, v ktorých sa realizovalo 10. kolo prieskumu ESS, veľká časť Slovákov nemá z klimat…

V porovnaní s ostatnými európskymi krajinami, v ktorých sa realizovalo 10. kolo prieskumu ESS, veľká časť Slovákov nemá z klimatických zmien a jej následkov (napr. na poľnohospodárstvo, biodiverzitu, zdroje pitnej vody či zdravotný stav obyvateľstva) veľké obavy.

Kým v západných či severských krajinách ako Francúzsko či Fínsko si na základe výsledkov Európskej sociálnej sondy (ESS) menej ako 0,2 percenta respondentov myslí, že klimatická zmena je iba výmysel, na Slovensku je to už viac ako 3,5 percenta respondentov. Podobne je to aj s obavami z klimatických zmien.

Slováci sa v porovnaní s obyvateľmi Francúzsko či Fínska cítia byť aj výrazne menej zodpovední za vynaloženie úsilia na redukovanie klimatických zmien.

Optimistický je však výsledok, že viac ako 93 percent Slovákov, ktorí si klimatické zmeny uvedomujú (na základe faktov vedia, že prebiehajú), majú na príčinu klimatických zmien podobný názor ako Francúzi či Fíni. Vidia, za tým ľudskú aktivitu. A práve uvedomenie si, že niečo je spôsobené ľudskou aktivitou, otvára možnosť niečo s tým urobiť. Je totiž ľahšie zmeniť naše správanie voči prírode ako prírodu samotnú.

Zdroj: enviroportal.sk

#mladizaklimu #mladi #zaklimu #klimatickakriza #slovensko

Autor správy a foto Mladí za klímu on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *