SEBESTAČNOSŤ 🇸🇰 V JEDLOM OLEJI JE REALITOU Spracovateľ repky olejnej z Leopoldova – spoločnosť Poľnoservis, s ktorou minister …

SEBESTAČNOSŤ 🇸🇰 V JEDLOM OLEJI JE REALITOU

Spracovateľ repky olejnej z Leopoldova – spoločnosť Poľnoservis, s ktorou minister Vlčan podpísal začiatkom apríla tohto roka memorandum 🤝, finalizuje výstavbu kľúčového zariadenia. Jej dokončením zabezpečí dostatočné množstvo vylisovaného oleja pre potreby celého Slovenska.💯

🗨 „K podpisu memoranda sme pristúpili po vypuknutí vojny na Ukrajine z obavy, že môže dôjsť k výpadkom zásobovania niektorými komoditami. To sa napokon nepotvrdilo. Dnes sme už však pripravení na akúkoľvek situáciu v súvislosti s potravinárskym olejom, jeho celoročnú slovenskú spotrebu – asi 50 000 ton oleja, dokážeme vďaka spolupráci s Poľnoservisom zabezpečiť takmer okamžite,“ vysvetlil minister Vlčan.

Výstavba tzv. degummingu (na odslizenie) s maximálnou ročnou výrobnou kapacitou 76 000 ton ✅ by mala byť hotová do 31. decembra 2022. V prípade, že u nás nastane situácia s nedostatkom rastlinného oleja, bude jedlý repkový olej pomáhať rafinovať partnerská spoločnosť Poľnoservisu v susednej krajine.

Na Slovensku síce ročne vypestujeme vyše 400-tisíc ton repky olejnej, no rafinovaný olej potravinárskej kvality z nej aktuálne NEVYRÁBAME. Spracovávame ju na technický olej a kŕmnu surovinu 🐖🐓 a približne polovicu vyvážame do zahraničia. Až 97 % jedlého rastlinného oleja dovážame a iba 3 % lisujeme na Slovensku.

#adventdobrychsprav

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR on Facebook V prípade, že ste našli chybu prosím informujte nás cez kontaktný formulár. Ďakujeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *