PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU SOBOTA 6.8.2022 (Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC,…

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU
SOBOTA 6.8.2022
(Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, DENNÍK N, OS SR)

UKRAJINA 🇺🇦

• V noci na Ukrajine pokračovali ruské raketové, delostrelecké a letecké útoky – výbuchy bolo počuť v Mykolajive, Záporoží a Nikopole, ostreľovaná bola aj Sumská oblasť na severovýchode. Generálny štáb ukrajinskej armády informuje, že ruské sily sa východe Ukrajiny snažia o útok a na juhu sa pripravujú na obranu už obsadených území.

• Vojna na Ukrajine podľa britského ministerstva obrany vstupuje do novej fázy, pričom predpokladá, že najťažšie boje sa presunú na približne 350 kilometrov dlhú frontovú líniu, ktorá sa tiahne juhozápadne od Záporožia po Cherson paralelne s riekou Dneper.

• Ukrajina a Rusko sa včera navzájom obvinili z ostreľovania ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárne. Ostreľovanie zasiahlo elektrické vedenie, elektráreň je podľa ukrajinskej spoločnosti Enerhoatom stále v prevádzke, jeden blok však musela odpojiť od siete. Nebol zaznamenaný nijaký únik rádioaktivity. Prezident V. Zelenskyj vyhlásil, že Rusko musí prevziať zodpovednosť za tento akt teroru.

• Ruská štátna televízna stanica RT oznámila, že šéf okupačnej samosprávy v Chersonskej oblasti V. Saldo je v kóme a pri živote ho udržiavajú prístroje. Jeho zástupca, K. Stremousov včera poprel, že Saldo dostal mŕtvicu a je v kóme, potvrdil však, že je chorý a odpočíva.

SVET 🌍

• Z dekrétu podpísaného ruským prezidentom V. Putinom vyplýva, že Rusko zakázalo západným firmám predávať podiely v kľúčových energetických projektoch a bankách, čím Moskva bráni zahraničným firmám v odchode z ruského trhu, niektorým zhabala majetok.

• USA pripravujú ďalšiu vojenskú pomoc pre Ukrajinu vo výške jednej miliardy dolárov.

• Ruský prezident V. Putin a jeho turecký kolega R. T. Erdogan sa podľa vyhlásenia Kremľa v piatok dohodli na posilnení politickej a hospodárskej spolupráce počas stretnutia v ruskom čiernomorskom letovisku Soči.

• Lotyšské veľvyslanectvo v Rusku pozastavilo na dobu neurčitú prijímanie žiadostí o víza pre občanov Ruskej federácie. Výnimkou je účasť na pohrebe blízkeho príbuzného.

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook V prípade, že ste našli chybu prosím informujte nás cez kontaktný formulár. Ďakujeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *