POZOR NA PODVODNÉ VOLANIA Nevyžiadané marketingové hovory sme vyriešili, zrušiť si ich môžete na www.nevyziadanevolania.sk Podv…

POZOR NA PODVODNÉ VOLANIA

Nevyžiadané marketingové hovory sme vyriešili, zrušiť si ich môžete na www.nevyziadanevolania.sk Podvodníci na pravidlá nedbajú a tak musíte byť pri volaní z neznámych čísel obozretný. Národný bezpečnostný úrad vysvetľuje, o čo im ide a na čo si dať pozor.


PODVODNÍCI SA VÁM STÁLE MÔŽU DOVOLAŤ ❗️☎️

Marketingových predajcov sa síce vďaka Regulačný úrad môžete zbaviť, no podvodníci sa vám stále dovolajú. Je preto dôležité, aby ste nestrácali ostražitosť.

🆕 Marketingoví volajúci si po zmene musia pozerať zoznamy čísel a musia sa správať podľa toho, ako sa užívatelia rozhodnú. Podvodníci sa ale zmenou riadiť nebudú – ich cieľom je získať vaše peniaze či dáta. Navyše je technicky nemožné zabrániť podvodníkom, aby sa vám vedeli dovolať.

„Informácia o tom, kto volá, je nepovinný textový blok, v ktorom môžete v praxi nájsť napísané čokoľvek. 🤷‍♂️ Aj vy ste možno dostali SMS napríklad z ministerstva vnútra – tu vidíme, že niekto do daného textového bloku namiesto telefónneho čísla vložil názov ministerstva. Nemá sa to a štandardy hovoria o tom, že by mali byť uvedené telefónne čísla,“ vysvetľuje riaditeľ Národného centra pre kybernetickú bezpečnosť SK-CERT Rastislav Janota.

Naďalej vás preto žiadame, aby ste si pri telefonickej komunikácii dávali pozor a nenechali sa nachytať.

„Treba si pamätať najmä jedno základné odporúčanie. 🧠 Myslite na to, že keď vám niekto volá, neviete, kto to je. Aj keby sa predstavil, nič to neznamená, lebo si neviete overiť, či je to naozaj on,“ pokračuje Janota. Pomôcť vám môžu aj tieto jeho odporúčania:

📌 Keď vám ktokoľvek volá, nikdy mu nediktujte svoje údaje – osobné ani bankové.

📌 „Osobné údaje ešte stále na overovanie využívajú aj mnohé slovenské banky, ale aj vtedy buďte opatrní. Neviete, či vám naozaj volajú z banky. Vtedy myslite na to, že banku viete kontaktovať aj vy. Nájdite si na jej stránke číslo na zákaznícku linku a zavolajte jej. Nevolajte ale slepo naspäť na číslo, z ktorého volali vám – môže byť podvodníkovo.“

📌 Keď niekomu voláte vy, viete, komu sa dovoláte. Číslo banky nájdete napríklad na jej stránke, a preto ho môžete považovať za bezpečné. Keď niečo od banky potrebujete a voláte jej vy, vtedy jej môžete poskytnúť na overenie aj svoje osobné údaje.

#NBÚ #sk_cert
Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo dopravy a výstavby SR on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *