Photos from Ministerstvo životného prostredia SR’s post

📣 Najbližšie sa kolegovia z populair zúčastnia festivalu v Záhorskej Bystrici, ktorý sa bude konať už túto nedeľu, 4. júna 2023. Zažijete tu množstvo aktivít a prednášok pre deti a dospelých, ktorú sú zamerané na životné prostredie.

✅Populair bude mať na podujatí svoj stánok s rôznymi aktivitami pripravenými pre deti a dospelých, ako napríklad skladanie čarovnej vrtuľky, kvízy o ovzduší, zábavné leporelo na vypĺňanie, experimenty a ďalšie. 🤩 Pripravili si pre vás aj interaktívnu prednášku „Urobme neviditeľné viditeľným“ Určite si to nenechajte ujsť.

🤝Jedným z hlavných dôvodov, prečo je podstatné šíriť osvetu o kvalite ovzdušia, je zvýšenie informovanosti o tejto environmentálne problematike, ktorá sa dotýka každého bez rozdielu. Časť týchto dôležitých informácií sú dostupné napríklad na webovej stránke www.dnesdycham.sk (dostupná aj ako mobilná aplikácia).

🤧Znečistené ovzdušie má nepriaznivý vplyv na zdravie jednotlivcov. Môže totiž spôsobovať ochorenia dolných a horných dýchacích ciest, astmu, alergie, kardiovaskulárne ochorenia a dokonca zvyšuje riziko vzniku rakoviny.

🍀 Znečistenie ovzdušia má nielen negatívny vplyv na ľudské zdravie, ale aj na životné prostredie ako celok. Prispieva k úbytku biodiverzity, poškodzovaniu ekosystémov, znečisteniu vôd a pôdy a negatívnym zmenám v klíme.

🇸🇰 Na Slovensku je hlavným znečisťovateľom ovzdušia prachovými časticami a rakovinotvorným benzo(a)pyrénom lokálne vykurovanie domácností a za hlavný zdroj znečisťovania ovzdušia oxidmi dusíka možno považovať dopravu.

👉 Na základe týchto zistení vieme, že aj ako jednotlivci môžeme mať významný dopad na zlepšenie situácie na Slovensku, pokiaľ upravíme niektoré návyky, ako napríklad budeme namiesto odpadu páliť kvalitné palivo, pravidelne sa starať o vykurovacie zariadenie a zvážime, či máme možnosť využívať udržateľnejšiu formu dopravy ako osobné auto.

ℹ️ Projekt LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia (Populair) kladie veľký dôraz na šírenie osvety a vytvorenie celoslovenskej siete odborníkov na kvalitu ovzdušia.

nEKOnečne udržateľný Kaufland Detský festival

#populair #ovzducsie #enviro #osveta #info #podujatie #Slovensko #vzduch #cistyvzduch

Autor správy a foto Ministerstvo životného prostredia SR on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *