Photos from Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR’s post

🔴 ĎALŠIE OPATRENIE NA ZACHOVANIE PRACOVNÝCH MIEST V ULIČI 👍

Odštepný závod Ulič pod správou lesníkov z LESY Slovenskej republiky je jediným zamestnávateľom v Uličskej doline, v ktorej žije zhruba 2 000 obyvateľov. ☝️ Po prevode majetkov do Správa Národného parku Poloniny je nútený bojovať o svoju existenciu.

🗨 ,,Ako rezort, zodpovedný za rozvoj vidieka, sme povinní zachovať odštepný závod so všetkými jeho činnosťami, ktoré sú zdrojom príjmu pre tunajších obyvateľov. Krajný východ sa nám vyľudňuje a tento trend sa nepodarí zvrátiť, kým ľudia v oblasti nebudú mať prácu, ktorá ich dôstojne uživí,“ zdôrazňuje minister Jozef Bíreš.

Od 1. októbra 2023 sa závod rozrástol o 5 700 ha, ktoré spravuje Lesná správa v Ubli. Vďaka tomu bude ekonomicky udržateľný 💚 a zachová sa aj chov dojníc, ktorý závod zdedil po zrušenom Lesopoľnohospodárskom majetku Ulič.

Ulič aktuálne zamestnáva okrem lesníkov a technických pracovníkov aj chovateľov a ďalšie pridružené profesie. Prácu takto poskytuje 1⃣6⃣8⃣ zamestnancom v najvýchodnejšom regióne Slovenska.

V súčasnosti chová vyše 7⃣0⃣0⃣ ks dobytka, z toho 2⃣6⃣0⃣ dojníc, plemena slovenské strakaté a čaká na schválenie šľachtiteľského chovu.

Všetku produkciu mlieka závod predáva do syrárne v Michalovciach. Naďalej sa venuje aj ťažbe dreva, vďaka ktorej môže chov dobytka existovať.

Obce v Uličskej doline nie sú plynofikované, obyvatelia sú teda odkázaní na palivové drevo z priľahlých lesov v správe OZ Ulič.

#ulič

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR on Facebook V prípade, že ste našli chybu prosím informujte nás cez kontaktný formulár. Ďakujeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *