Photos from Metropolitný inštitút Bratislavy’s post

✨ Revitalizácia prinavráti život na Vrančovičovu ulicu

Vrančovičová ulica v Lamači sa zmení na atraktívny verejný priestor, kde sa budú obyvatelia radi stretávať a tráviť voľný čas. Architekti dokončili štúdiu, ktorá okrem oživenia zeleného koridoru v strede ulice navrhuje zlepšiť podmienky pre chodcov, cyklistov a vodičov. Ulica si aj po obnove zachová vidiecky charakter, jej potenciál bude však viac využitý.👍

Architekti pri návrhu štúdie vychádzali z názorov a požiadaviek miestnych obyvateľov, ktoré MIB zozbieral v rámci participatívneho procesu. Ako ukázali výsledky, zvýšenie bezpečnosti a upokojenie dopravy označilo za prioritu až 73 % respondentov z dotazníkového prieskumu. Medzi ďalšie požiadavky patrilo zachovanie historickej atmosféry ulice a vysadenie stromov. 👍

Čo prinesie revitalizácia ulice:

🌳 520 metrov dlhý stredový pás sa zmení na miesto, kde sa budú môcť obyvatelia stretávať a oddychovať. Pribudnú lavičky a nové stromy, ktoré zabezpečia prirodzený tieň.

👋 Nové verejné priestory pred kostolom, starou požiarnou zbrojnicou a niekdajším pohostincom umožnia organizáciu príležitostných podujatí.

💦 Otvorením koryta Vrančovičovského potoka, ktorý roky zakrývali betónové panely, sa voda čiastočne vráti do ulice a zlepší lokálnu mikroklímu. Koryto tiež prispeje k lepšiemu zachytávaniu zrážkovej vody.

🚶🏻 V území sa zlepší dopravná situácia. Zreorganizuje sa aj parkovanie tak, aby zaparkované autá netvorili bariéry a ulica pôsobila upratane. Úpravou prejdú aj križovatky, ktoré sa zdvihnú na úroveň chodníkov, vďaka čomu sa na ulici zvýši bezpečnosť.

👍 Predláždením chodníkov sa verejný priestor zjednotí.

Obnovu zastrešuje štvorica vysúťažených slovenských ateliérov – studeny architekti , ateliér AK Ľubomír Závodný, Peter Stec Studio a TERRA FLORIDA . V priebehu budúceho roka architekti dopracujú projektovú dokumentáciu, na základe ktorej sa bližšie určí rozpočet, a tiež harmonogram stavebných prác. S revitalizáciou sa začne najskôr v roku 2024.

Na projekte, ktorý sa realizuje v rámci programu Živé miesta, s MIB spolupracuje Bratislava – hlavné mesto SR a Lamač – oficiálna stránka mestskej časti Bratislava – Lamač.

Prečítajte si viac: https://bit.ly/Vrancovicova-studia


Autor správy, foto a správu publikoval Metropolitný inštitút Bratislavy on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *