Photos from Metropolitný inštitút Bratislavy’s post

Okolie Pamätníka obetiam extrémizmu získalo dôstojný vzhľad 🙌

Tam, kde donedávna parkovali autá, vznikol park s výhľadom na Dunaj a historické centrum Bratislavy. Úpravou okolia pamätníka od Pavla Brnu a Pavla Dubinu, ktorý pripomína vraždu študenta Daniela Tupého, získalo toto miesto dôstojný charakter, ktorý mu roky chýbal.

Revitalizácia sa uskutočnila v dvoch fázach. V prvej sa presunuli parkujúce autá na vedľajšie parkoviská, v druhej fáze sa zlepšila pobytovosť celého priestoru. Spevnené betónové a asfaltové plochy boli nahradené trávnikom s rozlohou takmer 15 000m2, upravili sa chodníky pre peších, vysadilo sa 9 nových stromov, pribudlo chýbajúce osvetlenie a mobiliár. 🌳

Zámerom architektonického návrhu ateliéru Kataríny Monček bolo ponúknuť jednoduché riešenie, ktoré nekonkuruje samotnému pamätníku, ale naopak podporuje a dopĺňa jeho prítomnosť na nábreží Dunaja v centre mesta. Terénne modelácie symbolizujú dopad násilného činu na spoločnosť podobne, ako keď kvapka dopadne na vodnú hladinu. Križovanie hlavných peších komunikácií zas vyjadruje stret rôznych názorov. 🗣

Verejný priestor v okolí pamätníkov hrá významnú úlohu v tom, ako silno vnímame odkaz, ktorý samotný pamätník vyjadruje. Obnovou okolia pamätníka zdôrazňujeme názor, že extrémizmus a násilie nemajú v hlavnom meste miesto a že aj prostredníctvom verejného priestoru môžeme posilňovať hodnoty ako ľudskosť a sloboda.

Revitalizácia sa uskutočnila v rámci programu obnovy verejných priestorov Bratislavy s názvom Živé miesta.

Prečítajte si viac: https://bit.ly/PamatnikObetiamExtremizmu

Autor správy, foto a správu publikoval Metropolitný inštitút Bratislavy on Facebook Zdroj Read More V prípade, že ste našli chybu v článku alebo informáciu prosím informujte nás cez kontaktný formulár Ďakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *