Photos from Bratislava – hlavné mesto SR’s post

Privítajte 31 nových Otokarov! 💗

Kvalitná, komfortná a moderná MHD je jednoducho základ. Ďalších 31 nízkopodlažných 18 metrových, kĺbových autobusov značky Otokar bude už čoskoro brázdiť ulice a cesty Bratislavy. U Bratislavčaniek a Bratislavčanov sa už osvedčili – prvých 40 kusov k nám pricestovalo ešte v januári.

💡 Oproti Otokarom z prvej várky sú vybavené úspornými LED svetlometmi. Ich kvalitu tiež dokazuje:

💺 Moderný interiér s 39 sedadlami v koženkovo prevedení
❄️ Výkonná klimatizácia, spúšťaná automaticky v závislosti od výpočtov pomeru teploty exteriéru a interiéru vozidla
🎥 Kvalitný kamerový systém
♿ Priestory pre kočík, bicykel a invalidný vozík
🪑 Sedadlá pre cestujúcich so zníženou pohyblivosťou
🔌 USB nabíjačky a WiFi pripojenie
ℹ️ Informačný systém s aktuálnymi informáciami, prestupmi
👪 Systém pre automatické počítanie cestujúcich (APC) a hlásičmi pre slabozrakých a nevidiacich

V spolupráci s Dopravný podnik Bratislava pristupujeme k skvalitňovaniu MHD systémovo:

➡️ Modernizujeme vozový park – okrem 71 Otokarov, už v októbri príde do Bratislavy 63 nových 12 metrových autobusov. 12 nových 18 metrových autobusov značky Solaris a 4 nové minibusy jazdia v Bratislavských uliciach od roku 2020.
Vo výrobe je ďalších 30 kusov električiek, 50 hybridných trolejbusov, ktoré budú spolu so štyrmi vodíkovými autobusmi dodané budúci rok.

➡️ Komfort cestovania MHD je alfou a omegou – kým v roku 2019 malo len 56% autobusov klimatizáciu, dnes je ich klimatizovaných až 97%.
➡️ Kým v 2019 mala len necelá polovica vozidiel kamery, dnes má moderný kamerový systém viac ako 90% vozidiel a vo všetkých nočných linkách je už samozrejmosťou.

➡️ Zmenami prechádzajú aj zastávky MHD – pribudlo viac ako 120 nových informačných tabúľ, 1000 moderných označníkov, zároveň do konca tohto roka bude osadených 60 nových prístreškov, na základe manuálu z dielne Metropolitný inštitút Bratislavy

➡️ Zrekonštruovali sme električkové zastávky Račianske mýto, Riazanská, Mladá Garda, Pionierska a Námestie Biely kríž, ako aj Americké námestie a trať v úseku Záhumenice. Začali sme tiež s rekonštrukciou nástupíšť a obratiska Stanica Vinohrady. V októbri 2020 sme kompletne modernizovali Dúbravsko-Karloveskú radiálu, kde je v dopravnej špičke zavedený 2 minutový interval príchodu. Staviame predĺženie Petržalskej električky, ktoré tvorí takmer 4 kilometrový úsek od terajšej konečnej zastávky linky 3 Jungmannova po novú konečnú – Janíkov dvor.

➡️ Obnovili sme tiež trolejbusové trasy Záhradnícka – Karadžičova, Jelačičova – Miletičova a stožiare trakčného vedenia, napríklad na Kolibe, Mierovej či Krížnej. Momentálne prebiehajú prípravy na nové trate v dĺžke 16 kilometrov.

Kúpa nových Otokarov je historicky najvýhodnejšou – vysúťažené boli za cenu o 30% nižšiu, ako u podobných kĺbových autobusov v poslednom obstarávaní z roku 2017 a ušetrili sme tak až 5 miliónov eur.

📸 Marek Velček

Autor správy, foto a správu publikoval Bratislava – hlavné mesto SR on Facebook V prípade, že ste našli chybu prosím informujte nás cez kontaktný formulár. Ďakujeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *