KEŽMARSKÝ HRAD OPÄŤ AKO Z ROZPRÁVKY! 🏰👑 ☝️Vedeli ste, že Kežmarský hrad je najzachovalejším hradom na Spiši? Neskorogotická sta…

KEŽMARSKÝ HRAD OPÄŤ AKO Z ROZPRÁVKY! 🏰👑

☝️Vedeli ste, že Kežmarský hrad je najzachovalejším hradom na Spiši? Neskorogotická stavba sa nachádza na východnej strane Mestskej pamiatkovej rezervácie. V posledných rokoch hrad prešiel až dvoma etapami renovácií, ktoré mu vrátili dávnu slávu. 🙌

✍️ Prvá písomná zmienka o kežmarskom hrade pochádza z roku 1447, kedy jeho komnaty obývala posádka Jana Jiskru z Brandýsa. V jeho architektúre sa uplatňujú gotické prvky, ktore boli časom renesančne, barokovo aj klasicisticky upravované 👨‍🎨. Počas svojej existencie vystriedal viacerých majiteľov – vlastnili ho šľachtické rody 👑 Thököly, 👑 Lasky aj 👑 Rueber. V minulosti ho zachvátilo viacero požiarov 🔥🥲. Prvá pamiatková obnova preto započala ešte na začiatku 20. storočia.

✌️ V rámci druhej etapy rekonštrukcie sa podarilo odstrániť dlhodobý problém – vlhkosť múrov 💦. Prebehla aj celková sanácia múrov a omietok, vrátila sa im späť ich pôvodná farba, zvýraznila sa štuková výzdoba a reštaurovali sa aj fresky . Súčasťou rekonštrukcie bola aj celková výmena 🪟 okien a 🚪 dverí. Hrad v súčasnosti slúži ako Kežmarské múzeum, ktoré ponúka hneď niekoľko stálych expozícií.

🏗️ O návrh historickej obnovy sa postaral Ing. arch. Miroslav Neumann zo spoločnosti AIDI, s.r.o.. Zhotoviteľom projektu bola spoločnosť GMT Projekt spol. s .r.o.. Pri realizácii projektu bol použitý aj Baumit materiál:

🪜 Silikónová fasádna farba Baumit SilikonColor

Zaujal vás tento projekt? Pozrite si viac fotografií
https://bit.ly/KezmarskyHrad

Fotografie k projektu vyhotovil Tomáš Manina.

Autor správy, foto a správu publikoval Baumit Slovensko on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *