Daniari nálepkujú firmy podľa spoľahlivosti. Výpovedná hodnota ich indexu môže byť otázna

Index daňovej spoľahlivosti očami podnikateľov 🔍

👍 Index daňovej spoľahlivosti sme podporovali, pretože sme očakávali, že vysoko spoľahlivé subjekty, ktoré si poctivo plnia povinnosti, budú jasne odlíšené a budú to cítiť aj na správaní sa finančnej správy voči nim.

☝️ Výsledok je však zatiaľ rozpačitý a z užitočného nástroja je skôr sklamanie. Benefity, ktoré finančná správa ponúka tým najspoľahlivejším, si v praxi všimne málokto.

😬 Stanovené kritériá nezohľadňujú pripomienky z podnikateľského sektora. Budia skôr dojem, že boli vytvorené podľa toho, čo umožňujú systémy finančnej správy a čo je jednoduché na realizáciu, namiesto výberu takých, ktoré by boli najužitočnejšie a plnili by pôvodne zamýšľaný účel.

❌ Index sa neaktualizuje v reálnom čase, takže v čase jeho zverejnenia už môže firma, ktorá je označená za menej spoľahlivú, mať svoje povinnosti splnené.
❌ Finančná správa tiež nerozlišuje medzi veľkými a malými firmami v početnosti úkonov – ak nejaký výkaz podáva firma raz štvrťročne, je iná pravdepodobnosť, že sa pomýli v porovnaní s takou, ktorá podáva takýchto výkazov desiatky mesačne.
❌ Pri horšom hodnotení tiež obchodný partner nepozná konkrétne dôvody, či firma občas neskoro podá nejaký výkaz alebo si dlhodobo neplní svoje povinnosti.

Ak má index daňovej spoľahlivosti plniť svoj pôvodne zamýšľaný účel, tak musí ísť o transparentný a hodnoverný ukazovateľ, ktorý rozlišuje ľudské chyby, ktoré sa bežne stanú, od systematického porušovania predpisov. A od tohto ideálneho stavu sme ďaleko.


Index daňovej spoľahlivosti prijali podnikatelia rozpačito, skresľuje podľa nich realitu a neponúka relevantné benefity. Finančná správa hovorí o prevencii Autor správy, foto a správu publikoval ZPS – Združenie podnikateľov Slovenska on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *