CESTOVANIE POČAS LETNÝCH PRÁZDNIN PRINIESLO AJ NÁPOR NA PRACOVISKÁCH DOKLADOV👥🛳️⛱️✈️ 👤Slováci po uvoľnení pandemických opatrení…

CESTOVANIE POČAS LETNÝCH PRÁZDNIN PRINIESLO AJ NÁPOR NA PRACOVISKÁCH DOKLADOV👥🛳️⛱️✈️

👤Slováci po uvoľnení pandemických opatrení začali opäť cestovať.Táto skutočnosť ovplyvnila aj pracoviská dokladov, čo sa prejavuje aj na čakacích dobách. Nejde len o pasy, ale o aj občianske preukazy, ktoré slúžia ako cestovný doklad. Viaceré krajiny Schengenu totiž, rovnako ako v prípade pasov, vyžadujú, aby aj doklady totožnosti mali pred odchodom do zahraničia požadovanú platnosť.

💬Dávame do pozornosti, že o nový občiansky preukaz možno podľa zákona požiadať už 180 dní pred vypršaním jeho platnosti. Ak vám teda končí platnosť dokladu napríklad v apríli 2023, pokojne oň môžete požiadať už v decembri 2022,“ vysvetluje minister vnútra SR Roman Mikulec.

☝🏻Ide to aj cez internet❗

➡️ Súčasné nápory dovolenkárov na oddeleniach dokladov spôsobujú, že v radoch čakajú na občianske preukazy aj Slováci, ktorí ich potrebujú z prozaickejších dôvodov – zmenili bydlisko, alebo im skrátka vypršala desaťročná doba platnosti.Tieto skupiny žiadateľov upozorňujeme na stále dostupnú alternatívu požiadať o vydanie nového občianskeho preukazu prostredníctvom https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/main/zivotne-situacie/menu-doklady/sluzba-ziadost-vydanie+obcianskeho+preukazu+s+cipom/y. Podmienkou je mať pripravený doklad na elektronickú komunikáciu: aktivovaný elektronický občiansky preukaz s čipom a bezpečnostným osobným kódom /BOK/. Šetrite aj peniaze, pretože v prípade žiadosti o vydanie OP pri zmene trvalého pobytu zaplatíte len 2 eurá /pri fyzicky vybavovanej žiadosti priamo na pracovisku 4,50 eura/.

☝🏻ODPORÚČANIE NA ZÁVER❗

Na prípravu dokladov na letnú dovolenku pamätajte už v zimnom období a využite tento čas na podanie žiadosti o cestovné doklady. Záujem o túto službu je v mesiacoch mimo obdobia dovoleniek štatisticky dlhodobo minimálny.

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo vnútra SR on Facebook V prípade, že ste našli chybu prosím informujte nás cez kontaktný formulár. Ďakujeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *