Anketa: Čo si o štvordňovom pracovnom týždni myslia firmy či zamestnávateľské organizácie

❓ Zavedenie štvordňového pracovného týždňa❓

Vláda sľubovala predvídateľnosť a stabilitu podnikateľského prostredia a zatiaľ vidíme len pokračovanie v praxi skrátených legislatívnych konaní a ťažko predvídateľné zámery, kedy vláda na jednej strane zrušila deň voľna a na druhej strane premiér hovorí o kratšom pracovnom týždni. 😐

☝️😬 V čase kedy sa na Slovensku dlhodobo roztvárajú nožnice medzi produktivitou práce a mzdami, kedy je v rôznych odvetviach nedostatok pracovnej sily a naša ekonomika sa krajinám EÚ vzďaľuje namiesto ich dobiehania, je otváranie diskusie o 4-dňovom pracovnom týždni skôr ďalšou „atómovkou“.

☝️✅ Existujú firmy, ktoré flexibilnejšie rozvrhnutie pracovného času či jeho skracovanie skúšajú či zavádzajú už dnes a na úrovni firiem a dohode zamestnancov a zamestnávateľov by táto téma mala aj zostať.

☝️❌ Nehovoriac o množstve praktických problémov, ktoré by plošné zásahy do pracovného týždňa spôsobili v sektoroch s nepretržitou prevádzkou, ale tiež napríklad pri fungovaní školstva, či na už dnes preťažených súdoch.

☝️✊ Pokladáme za dôležité, aby mali firmy maximálnu možnú mieru flexibility, aby sa zo svojimi zamestnancami mohli dohodnúť na najlepšie vyhovujúcom modeli a politici by mali svoju pozornosť sústrediť na reformy v oblastiach, akými sú školstvo či reforma prebujneného verejného sektora.


Slovensko by mohlo v krátkom čase patriť ku krajinám, ktoré zavedú štvordňový pracovný týždeň. Povedal to na zasadnutí Svetového ekonomického fóra v Davose premiér Robert Fico s tým, že na začiatok by išlo iba o experiment Autor správy, foto a správu publikoval ZPS – Združenie podnikateľov Slovenska on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *