🦇 Netopiere sa prebúdzajú!

🦇 Netopiere sa prebúdzajú aj v našich Mestské lesy v Bratislave!

💤 Vedeli ste, že netopiere spia zimným spánkom? Je to tak. Netopiere žijúce na Slovensku sa živia hmyzom. No v zime je hmyzu nedostatok. Mnohé vtáky napríklad tento nedostatok riešia migráciou do teplých krajín. Netopiere ale našli ešte lepšie riešenie. Spánok.

👩‍🔬 Kým netopieriky spia pokojným zimným spánkom, chiropterologičky a chiropterológovia sú v plnej bdelosti. Prečo? Kvôli zimnému sčítaniu. Odborníčky a odborníci na netopiere sa práve počas zimného spánku vedia dostať k netopierom najbližšie a poriadne ich spočítať. Netopiere spia ukryté v rôznych škárach, dutinách, ale aj skupinovo visiac zo stropu ako napríklad podkováre. Ako sčítanie prebieha, uvidíte vo videu.

Na Slovensku máme celkovo až 28 druhov netopierov, pričom v našich Mestských lesoch sme napočítali 19 druhov. Na tak malé územie bez jaskýň je to veľmi potešujúce zistenie. Netopierom tu vyhovuje bezzásahový režim, ktorý máme vo veľkej časti lesa – potrebujú staré dutiny, potrebujú tiež veľa hmyzu, potrebujú aj lúky a otvorený priestor a to tu máme tiež a takisto sa časť netopierov udomácnila v našich lesoch aj v stavbách a napríklad aj vo vojenských bunkroch. A my sa tomu tešíme 🙂

🗺️ Ak niekto chce vidieť netopiere nemusí ísť nikam ďaleko. Zjarnieva sa a netopiere sa postupne prebúdzajú – stačí vyjsť za súmraku von, ideálne niekam k vode, kde poletujúce netopiere budete vidieť čoraz častejšie. Ale netopiere uvidíte aj počas večernej prechádzky mestom, nakoľko mnohé druhy sú synantropné – teda žijú v blízkosti ľudí.

🧛‍♀️ O netopieroch sa šíria dva mýty – že sa zamotávajú do vlasov a že pijú krv. Jeden mýtus je však pravdivý! Ktorý? To zistíte vo videu.

Autor správy, foto a správu publikoval Bratislava – hlavné mesto SR on Facebook Zdroj Read More V prípade, že ste našli chybu v článku alebo informáciu prosím informujte nás cez kontaktný formulár Ďakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *