🇪🇺 25. VÝROČIE PODPISU AMSTERDAMSKEJ ZMLUVY Pred štvrťstoročím podpísali členské krajiny EÚ jednu zo svojich najdôležitejších z…

🇪🇺 25. VÝROČIE PODPISU AMSTERDAMSKEJ ZMLUVY

Pred štvrťstoročím podpísali členské krajiny EÚ jednu zo svojich najdôležitejších zmlúv, tzv. Amsterdamskú zmluvu. Odstránila alebo zjednodušila niektoré zastaralé ustanovenia predchádzajúcich zmlúv a posilnila postavenie Európskeho parlamentu (stal sa zákonodarcom na úrovni Rady EÚ a začal schvaľovať kandidáta na predsedu Európskej komisie).

Amsterdamská zmluva zároveň znamenala začiatok spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ, pripravila pôdu pre ďalšie rozšírenie Európskej únie a vytvorila a kládla dôraz na koordináciu v oblasti udržateľného rozvoja a zamestnaneckej politiky.

V neposlednom rade priniesla zintenzívnenie spolupráce na úrovni EÚ v oblastiach azylovej politiky, prisťahovalectva, prechodu vonkajších hraníc, boja proti podvodom, colnej a justičnej spolupráce a oblastiach spolupráce podľa Schengenskej dohody, teda oblastiach, ktoré aj v dnešných náročných časoch tvoria podstatnú agendu rezortu vnútra a zároveň patria ku kľúčovým benefitom členstva v EÚ.

#MinisterstvoVnútra #AmsterdamskáZmluva #EurópskaÚnia #EÚ #MySmeEÚ

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo vnútra SR on Facebook V prípade, že ste našli chybu prosím informujte nás cez kontaktný formulár. Ďakujeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *